SLOVENIJA
PORTUGALSKA
VELIKA BRITANIJA

OBISK V FRANCIJI

Hladno in megleno jesensko jutro nas ni ustavilo, ko smo se z nekoliko težkim srcem na ponedeljek odpravili na zagrebško letališče, od koder smo predstavniki OŠ Raka - ravnateljica Milvana Bizjan, knjižničarka Majda Zidarič, učiteljica angleščine Barbara Šešet ter štirje učenci 8. in 9. razreda Anamarija Cemič, Luka Tomažin, Pia Kržan in Gašper Pečarič - poleteli v Pariz.

Tam so nas čakali prijazni in nasmejani obrazi predstavnikov gostiteljev ter drugih partnerskih šol in skupaj smo se odpeljali v mesto Saint Quentin na severu Francije. Po sprejemu na šoli gostiteljici smo se odpravili k družinam, kjer smo stanovali naslednjih nekaj dni. Sledili so štirje nepozabni dnevi spoznavanja različnih kultur, držav, mest in nenazadnje umetnosti, ki je rdeča nit našega projekta. Navduševali smo se nad deli slavnih umetnikov, kot so Matisse, Monet, Manet in drugimi. Seveda pa nadvse gostoljubni Francozi niso pozabili na naše želodčke. Poskrbeli so, da smo okusili najrazličnejše zanimive jedi, pogosto pa so nam po glavni jedi postregli z različnimi siri.

Četrti dan se je našim osnovnošolcem najbolj vtisnil v spomin - obiskali smo namreč Pariz. Fanta sta se najbolj veselila Eifflovega stolpa. Vse njuno čakanje je bilo poplačano, ko smo se povzpeli po stopnicah tega veličastnega stolpa in se je pred njima odprl pogled na veličastno mesto. Prav vsi smo z občudovanjem opazovali tudi Slavolok zmage. Videli smo ga že na razglednicah, vendar si nismo nikoli predstavljali, da je tako velik. Nadvse lepa nam je bila tudi Notredamska katedrala, muzej Orsay ter številne druge stavbe, ki smo jih videli, ko smo se z ladjico peljali po reki Seni.

Luka in Gašper pod Eifflovim stolpom

Po prečudovitem dnevu v mestu na Seni smo se v hotelu ob letališču poslovili od novih prijateljev. Nismo bili preveč žalostni, saj se kmalu spet vidimo. V mesecu marcu prihodnjega leta pridejo k nam, na Rako. Veselja in motivacije za delo ob projektu nam tako ne manjka.

Barbara Šešet, OŠ Raka