SHEMA ŠOLSKEGA SADJA

Sadje in zelenjava predstavljata pomembno skupino živil v uravnoteženem jedilniku vsakega posameznika. Znano je, da prebivalci Slovenije v dnevni prehrani ne zaužijemo priporočenih vrednosti sadja in zelenjave, kar pogosto vpliva kot dodaten dejavnik pri pojavu številnih obolenj. Tako sadje kot zelenjava v svoji sestavi vključujeta visok delež vode, prehranske vlaknine in drugih zaščitnih snovi (vitamini in minerali), ki pomembno vplivajo na zdravje. V prehrani sta zaželena sadje in zelenjava pridelana pri lokalnih pridelovalcih, ki prideluje hrano na naravi, človeku in okolju prijazne načine. Študije namreč kažejo, da lokalno pridelano sadje in zelenjava vsebuje večje količine hranljivih snovi v primerjavi z živili, ki so bila skladiščena in transportirana daljši čas. Pri teh živilih se namreč bistveno zmanjša njihova hranilna, biološka vrednost ter kakovost.

Projekt SHEMA ŠOLSKEGA SADJA je promocijski ukrep Skupne kmetijske politike EU. Namen tega ukrepa je spodbuditi trend porabe sadja in zelenjave in hkrati omejiti naraščanje pojava prekomerne telesne teže in debelosti pri otrocih, ki prav tako povečuje tveganje za nastanek številnih kroničnih nenalezljivih bolezni sodobnega časa. Najvišja vrednost pomoči na učenca je 6 € na šolsko leto.

Na OŠ Raka  smo tudi letos vključeni v projekt SHEMA ŠOLSKEGA SADJA. Učenci bodo izdelali plakat, namen katerega je obveščanje javnosti, da je naša šola vključena v SŠS, ki ga sofinancira EU. Sadje in zelenjavo bomo razdeljevali enkrat tedensko, in sicer vsako sredo, kot dodatni obrok poleg redne šolske prehrane. Za uspešno izvajanje bomo v izvedbo SHEME ŠOLSKEGA SADJA vključili učence, starše, delavce šole in lokalne pridelovalce. Pri izboru dobaviteljev svežega sadja in zelenjave bo šola v okviru svojih možnosti in možnosti trga iskala lokalne dobavitelje, pri katerih bo nabavljala ekološko pridelano oz. sezonsko pridelano sadje in zelenjavo.

V okviru projekta SHEMA ŠOLSKEGA SADJA so učenci izdelali plakat, ki je pritrjen na oglasni deski v šoli. Ob izdelavi plakata so utrdili svoje znanje o pomenu sadja in zelenjave za naše zdravje in boljše počutje.

Organizator šolske prehrane: Hribar Tjasa