COMENIUS

ARHIV 2010/2011

PREGLED DOSEDANJIH DEJAVNOSTI V PROJEKTU COMENIUS

---------------------------------------------------------------------------------------------------

DECEMBER 2011

Bliža se prijeten praznični čas in vsi ga že težko pričakujemo. V tem mesecu na OŠ Raka pišemo voščilnice na partnerske šole – v Veliko Britanijo, Francijo, Belgijo, Turčijo in na Portugalsko. Učenci pripovedujejo, kako pri nas praznujemo božič in ostale praznike, učenci s partnerskih šol pa pripovedujejo o praznovanju svojih praznikov. Tako ugotavljamo podobnosti in razlike med nami is se medkulturno osveščamo. Prijatelje iz partnerskih držav pa  bomo obvestili tudi o veselem dogodku – otvoritvi naše šole in vrtca po izgraditvi in rekonstrukciji.

NOVEMBER 2011

V tem mesecu smo se ukvarjali z literarnimi ustvarjalci iz partnerskih držav. Učenci 8. razreda so pripravili plakate o francoskem psatelju Jeanu de la Fontaineu, portugalskem pesniku Joséju Luísu Peixotu, britanskem pisatelju Rogerju Hargreavesu ter belgijskem pisatelju Georgesu Prosperju Remiju (Hergeju). Na dvodnevnem taboru za nadarjene so učenci prebirali dela oz. odlomke del zgoraj omenjenih ustvarjalcev in jih nato likovno ali literarno poustvarjali. Med drugim so brali de la Fontaineovo basen, Peixotove pesmi (npr. When it was time to set the table), eno izmed Hargreavesovih zgodbic Mr Men ter odlomek iz Hergejevega Tintina. Njihovi izdelki bodo razstavljeni na OŠ Raka, v mesecu marcu pa še na partnerski šoli v Turčiji.

OKTOBER 2011

V tednu od 10. do 14. oktobra smo se tri učiteljice z OŠ Raka udeležile srečanja partnerskih šol v okviru projekta Comenius »Reach for the Arts« v mestu Mons v Belgiji. Srečanja so se udeležili predstavniki vseh partnerskih šol v okviru projekta. Tokrat učenci naše šole niso potovali z nami, ker so se organizatorji dogodka odločili, da bodo gostili samo odrasle osebe. Učenci in učitelji so nam na šoli pripravili prijeten sprejem. Tema tokratnega srečanja je bila Ljudski plesi in glasba, zato so učitelji različnih držav učili učence belgijske šole ljudske plese. Ob koncu plesno-glasbenih delavnic so učenci na skupni prireditvi predstavili naučene plese. Prečudovito je bilo videti belgijske učence plesati različne ljudske plese, še posebej pa so nas ganili tisti, ki so plesali slovenske plese. Belgija, dežela Tintina, školjk, pomfrija, čokolade in smrkcev, se nam bo za vedno vtisnila v spomin.

SEPTEMBER 2011

Šolsko leto se je začelo in tudi aktivnosti v okviru projekta Comenius so že stekle. 21. Septembra smo imeli na šoli skupni tehniški dan z naslovom »Ljudski plesi, pesem in glasbila«. Vsi učenci so na različne načine spoznavali slovensko ljudsko izročilo. Učili so se preprostih rim, pesmic, izštevank, prikazali stare slovenske običaje, izdelovali slovenske narodne noše, se učili plesati slovenskih plesov in igrati na ljudske instrumente. Da bi lahko spoznavali druge kulture, moramo najprej spoznati svojo. To je tudi namen mednarodnega projekta Comenius »Reach for the Arts«. Učiteljica Slavica bo v mesecu oktobru v Belgiji na partnerski šoli njihove otroke učila slovenskih plesov. Nato pa se bodo učenci naše šole seznanili še s plesi in glasbo partnerskih držav.

JUNIJ 2011

V mesecu juniju 2011 je na Portugalskem v vasi Arraiolos v pokrajini Alentejo potekalo 3. srečanje držav partneric v okviru projekta »Reach for the Arts«. Udeležila sta se ga učenec iz 7. razreda ter učenec iz 8. razreda naše šole ter trije učitelji. Učenci na šoli so nam pripravili prijeten sprejem. Učenca naše šole sta predstavnikom partnerskih držav predstavila dva slovenska literarna ustvarjalca, in sicer Toneta Pavčka in Dušana Čatra. Portugalska se je izkazala za deželo gostoljubnih, temperamentnih ljudi. Izvedeli smo, da tam raste hrast plutovec, iz katerega pridobivajo pluto.